Dołącz na facebook'u
STOWARZYSZENIE POMOCNA DŁOŃ W GNOJNIKU
Nr KRS 0000030427
Stowarzyszenie na rzecz pomocy potrzebującym
i zapobiegania patologiom społecznym

"POMOCNA DŁOŃ"
Jak możesz pomóc
Podaruj 1% swojego podatku
Wesprzyj wyślij sms-a

Dziennik Polski: Nie tylko dla niepełnosprawnych

 

 

Na terenie gminy Gnojnik żyje około 100 niepełnosprawnych osób potrzebujących pomocy - mówi prezes Stanisław Lambert. - Część z nich korzysta z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, inni są podopiecznymi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Trzeba jednak przyznać, że pomoc nie trafia do wszystkich. My, jako stowarzyszenie postanowiliśmy wypełnić tę lukę. Zaplanowaliśmy szereg imprez i spotkań integracyjnych. Uda się je zorganizować dzięki środkom pozyskiwanym z różnorakich stowarzyszeń, organizacji i instytucji spoza gminy. Tak się składa, że już mamy poparcie takowych działających w Gnojniku i okolicach. Mamy także sponsorów, należą do nich lokalni przedsiębiorcy - właściciele sklepów, hurtowni, nie tylko zresztą z Gnojnika. Angażują się oni w działalność stowarzyszenia.

   Działalność założonego cztery miesiące temu stowarzyszenia "Pomocna dłoń" coraz bardziej widoczna jest w lokalnym środowisku. Pomoc dla niepełnosprawnych i dla znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i życiowej oraz profilaktyka uzależnień to tylko niektóre zapisy w statucie stowarzyszenia. Realizacja planów zależna będzie od pozyskiwanych środków, wszystko wskazuje jednak na to, że członkowie stowarzyszenia i w tej dziedzinie doskonale sobie radzą.

   Kilka dni temu w siedzibie Szkoły Podstawowej odbyła się pierwsza duża impreza organizowana przez "Pomocną dłoń". I choć stowarzyszenie nie dysponuje jeszcze zasobnym kontem, to przy okazji tej imprezy, jego członkowie przekazali na rzecz szkoły 200 złotych. Licznie przybyli na nią goście i jej przebieg przerosły nasze oczekiwania - opowiada członek zarządu stowarzyszenia Ewa Cierniak - Lambert. - Gościliśmy około pięćdziesięciu osób niepełnosprawnych, bo dla nich głównie impreza ta była przygotowana. Było to pasmo gier, zabaw, konkursów. Każdy uczestnik dostał upominki, nie zabrakło łakoci i wielu niespodzianek. Dzieci niepełnosprawne, ich rodzice i opiekunowie są zachwyceni do dzisiaj i już pytają, kiedy takie spotkanie będzie ponownie. Już dzisiaj mogę powiedzieć, że jesteśmy w trakcie ustalania terminów spotkań opłatkowych. Zaprosimy na nie tylko niepełnosprawnych, ale także osoby samotne, biedne, chore. Dla każdego znajdzie się miejsce.

   Swą działalność "Pomocna dłoń" kieruje także w stronę miejscowych nauczycieli i pedagogów. Już wysłaliśmy wniosek o przyznanie środków, które pozwolą nam na organizację szkoleń dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów z zakresu profilaktyki uzależnień oraz profilaktyki AIDS i HIV - dodaje prezes Lambert. Tyle na początek. O reszcie nie chcę na razie mówić, bo to zależy od środków jakimi stowarzyszenie będzie dysponować.

(ZS)